Państwo Środka w 16 dni

Państwo Środka w 16 dni
Dzień
1

Zbiórka na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie na dwie godziny przed planowanym odlotem. Wylot z Warszawy do Pekinu.

Dzień
2

Przylot do Pekinu. Przejazd do hotelu i odpoczynek po podróży. Udamy się na zwiedzanie Pałacu Letniego, pięknego parku z rozległym jeziorem po środku, niegdyś ulubionego miejsca wypoczynku ostatniej cesarzowej dynastii Qing – Cixi, gdzie przepłyniemy się łodzią. Tego dnia pokażemy Państwu również pekińskie obiekty olimpijskie (photostop). Wieczorem spróbujemy oryginalnej kaczki po pekińsku w słynnej restauracji Quanjude. Nocleg w hotelu.

Dzień
3

Po śniadaniu przedstawimy Państwu najważniejsze miejsca Pekinu:
Świątyni Nieba cesarz osobiście składał najważniejsze doroczne ofiary dla zapewnienia pomyślności całemu Imperium.
Plac Tiananmen - powstał w 1949 po wyburzeniu budynków cesarskich urzędów. Przed wejściem do Zakazanego Miasta codziennie o świcie można obejrzeć ceremonię wciągnięcia flagi. Kompleks pałacowy Zakazane Miasto oraz Świątynia Nieba powstały w związku z powrotem dworu cesarskiego do Pekinu za czasów cesarza Yongle z dynastii Ming (początek XV w.). Wieczorem obejrzymy przedstawienie Opery PekińskiejTeatrze Sadu Grusz, którego najsłynniejszym wychowankiem był wielki aktor Mei Lanfang. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu.

Dzień
4

Śniadanie. W tym dniu pokażemy Państwu najsłynniejszy odcinek północnej granicy Imperium - Wielki Mur w Badaling. Następnie obejrzymy Grobowce Cesarzy z dynastii Ming, nekropolię założoną przez cesarza Yongle, w tym monumentalny grobowiec Chang, w którym pochowany jest sam założyciel. Na początku panowania dynastii Ming Wielki Mur, nieco podupadły od czasów pierwszego budowniczego, Qin Shihuanga, został odnowiony i połączony w całość. W drodze powrotnej odwiedzimy wytwórnię emalii komórkowej (cloisonne). Tego dnia zabierzemy Państwa również do Kliniki Naturalnej Medycyny Chińskiej, gdzie będą mieli Państwo możliwość wzięcia udziału w indywidualnej konsultacji z chińskimi profesorami, jak również zrelaksowania się podczas masażu stóp. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Po kolacji udamy się nocnym pociągiem do Luoyang.

 

Dzień
5

Wczesnym rankiem przybędziemy do Luoyangu. Śniadanie. Ten dzień poświęcony będzie prezentacji chińskiego buddyzmu. Po śniadaniu pojedziemy za miasto, do buddyjskiego klasztoru Shaolin, słynącego z długiej tradycji szkolenia adeptów sztuk walki. Następnie pokażemy Państwu groty w Longmen - kompleks grot z posągami Buddy wykutymi w skalnym zboczu. Ogrom wysiłku włożonego w stworzenie tego niezwykłego miejsca uświadamia nam, że działanie może być formą kontemplacji. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu.

Dzień
6

Po śniadaniu porannym pociągiem pojedziemy do Xi’anu, kolejnej stolicy na naszym szlaku. W I tysiącleciu n.e. to tu zaczynał się Szlak Jedwabny. Za czasów dynastii Tang (618-907) Xi’an był ponadmilionowym tyglem etnicznym, w którym żyli obok siebie przybysze z Bliskiego Wschodu i z całego świata chińskiego. Wieczorem obejrzymy barwne widowisko przedstawiające tańce z czasów dynastii Tang. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu.

Dzień
7

Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie zabytków miasta – obejrzymy Wielką Pagodę Gęsi zbudowaną  za dynastii Tang i znakomicie zachowane mingowskie mury miejskie. Będziemy także podziwiać „ósmy cud świata” - słynną Armię Terakotową, czyli tysiące żołnierzy z terakoty strzegących do dziś nie zbadanego grobowca cesarza Qin Shihuanga. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu.

Dzień
8

Śniadanie. Przelot do Szanghaju. O ile Pekin jest stolicą Chin, Szanghaj – dumna z własnej niedługiej historii, portowa metropolia – może konkurować z Hongkongiem o miano stolicy Azji. Odwiedzimy popularną ulicę handlową Nanjing Lu oraz Bund – nadbrzeżną promenadę, której otoczenie przypomina o żywiołowym rozwoju miasta w pierwszej połowie XXw. Wieczorem czeka nas przedstawienie słynnych cyrkowców szanghajskich. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu.

Dzień
9

Śniadanie. Najbliższe dwa dni poświęcimy na prezentację kultury dolnego biegu Jangcy z jej „symbolami” – ogrodami i jedwabiem. Rozkwit Suzhou datuje się od czasów dynastii Song (960-1279), kiedy to Jangcy zyskuje na znaczeniu względem Rzeki Żółtej. W Suzhou pokażemy Państwu uważany za najpiękniejszy – słynny Ogród Mistrza Sieci oraz fabrykę jedwabiu, gdzie można będzie nabyć jedwabne wyroby. Następnie przepłyniemy się łodzią po kanałach przecinających miasto. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu.

Dzień
10

Po śniadaniu zabierzemy Państwa na zwiedzanie Starego Miasta, którego atmosfera tworzy niezwykły kontrast z nowoczesnym, kosmopolitycznym Szanghajem. Pobliski Nefrytowy Ogród z XVI w. to jeszcze jeden znakomity przykład chińskiej sztuki ogrodowej. Obejrzymy także Świątynię Nefrytowego Buddy, a w niej kilka imponujących posągów Buddy wykonanych z pojedynczych kawałków nefrytu birmańskiego. Nowoczesnym akcentem będzie w tym dniu podziwianie panoramy miasta z tarasu 468-metrowej wieży telewizyjnej Perła Wschodu. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu.

Dzień
11

Śniadanie. Przelot do Guilin. Guilin leży wśród wiecznie zielonych pól tarasowych i niezwykłych krasowych wzgórz, a charakterystyczny krajobraz przyniósł mu sławę „najpiękniejszego miasta na świecie”. Po południu zwiedzimy krasową Jaskinię Trzcinowego Fletu. Lunch i kolacja w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu.

Dzień
12

Śniadanie. Cały kolejny dzień spędzimy na spływie krasowym wąwozem rzeki Li do miasta Yangshuo. Wieczorem będą mieli Państwo okazję poznać technikę połowu ryb przy pomocy kormoranów. Lunch podczas rejsu. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.

Dzień
13

Rano, po śniadaniu, przejedziemy na lotnisko w Guilin, skąd polecimy samolotem do Hongkongu. Ze względu na dużą głębokość dna Morza Południowo-Chińskiego, właśnie na południu Chin skupia się najwięcej miast portowych o niepowtarzalnej, kosmopolitycznej atmosferze. To tędy od XVI w. przenikała do Chin europejska kultura i europejskie towary, w tym – za sprawą Brytyjczyków - niesławne opium. Na miejscu czas wolny na zwiedzanie miasta lub zakupy. Hongkong przyciąga turystów z całego świata najniższymi cenami sprzętu elektronicznego. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.

Dzień
14

Śniadanie. Całodniowa wyprawa promem na drugą stronę ujścia Rzeki Perłowej - do zbudowanego przez Portugalczyków Makao. W XVI-XVII wieku miasto ciągnęło krociowe zyski jako port tranzytowy. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w buddyjskiej świątyni A-ma. Następnie udamy się na spacer po starej części miasta, gdzie pokażemy Państwu symbol Makao- ruiny katedry Św. Pawła. Czas wolny na zakupy lub szaleństwo w największym kasynie świata – The Venetian, którego część handlowa została zaprojektowana na wzór włoskiej Wenecji. Lunch zjemy w restauracji na obrotowym tarasie widokowym wieży telewizyjnej (338 m.). Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.

Dzień
15

Śniadanie. Ostatni dzień programu poświęcimy na całodniową, pożegnalną wycieczkę po Wyspie Hongkong i Półwyspie Kowloon. Wiedziemy na najwyższy szczyt Hong Kongu – Wzgórze Wiktorii (552m.), skąd będą mogli Państwo podziwiać panoramę całego Hong Kongu. Następnie odwiedzimy Zatokę Repulse, gdzie będą mieli Państwo czas wolny na spacer po plaży lub kąpiel w morzu. Lunch zjemy w porcie Aberdeen (miejsce słynnych w Hong Kongu restauracji na wodzie), będzie to okazja do degustacji oryginalnych przekąsek z kuchni kantońskiej, znanych jako dim sun. Lekkie, wyrafinowane smaki kuchni kantońskiej cieszą się w całych Chinach zasłużoną popularnością. Wieczorem zabierzemy Państwa na rejs statkiem, podczas którego będą mogli podziwiać nocną panoramę Hong Kongu, zjeść kolację, a nawet potańczyć przy muzyce na żywo.  Nocleg w hotelu.

Dzień
16

Po śniadaniu - przejazd na lotnisko w Hongkongu na dwie godziny przed planowanym odlotem i przelot do Warszawy.

Świadczenia:

a)     13 noclegów ze śniadaniami w 3/4-gwiazdkowym hotelu, w pokoju 2-osobowym

b)     Bilet na połączenie międzynarodowe

c)     Lunch i kolacje w lokalnych restauracjach (zgodnie z programem) – 1 szklanka napoju fanta, cola, sprite lub lokalnego piwa ( w Hong Kongu i Makao woda mineralna lub herbata)

d)     Przejazd autokarem na trasie objazdu

e)     Bilety lotnicze na przeloty: Xi’an-Shanghaj, Shanghaj-Guilin, Guilin-Hongkong

f)      Bilet na pociąg na trasach: Pekin-Luoyang (4 os. przedziały sypialne), Luoyang-Xi’an (miejsca siedzące, przejazd ok. 5godz.)

g)     Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (m.in.  przedstawienie w Operze Pekińskiej)

h)     Spływ na rzece Li

i)      Rejs promem na trasie Hongkong-Makao-Hongkong

j)      Opieka polsko-anglojęzycznego pilota (który leci z grupą z Polski)

k)     Miejscowy anglo-chińskojęzyczny przewodnik

l)      Procedura wizowa

m)    Opłaty za wydanie wizy - 220PLN

n)     Napiwki dla kierowców i przewodników (za cały okres)

o)     Ubezpieczenie AXA Kontynenty (sumy ubezpieczenia: KL: 30 000 Euro, NNW: 4000 Euro, bagaż podróżny: 400 Euro)

p)     Podatek VAT

Dokumenty: