Chińczycy są narodem serdecznym i bardzo dumnym ze swego kraju, dlatego chętnie witają u siebie obcokrajowców. Jednak chińskie obyczaje i realia nieco różnią się od europejskich, co może stanowić szok dla nieprzygotowanego turysty.

Język:
Język obowiązujący w Chinach jest oparty głównie na dialekcie pekińskim (zwany też „putonghua” – chn. „mowa powszechna”). Dialekt pekiński zaś należy do grupy dialektów mandaryńskich, dlatego język urzędowy ChRL potocznie nazywany jest "językiem mandaryńskim". Główny problem podczas nauki stanowi ogromna ilość homofonów (wyrazów o takim samym brzmieniu, lecz różnym znaczeniu) oraz tonowość: w dialekcie mandaryńskim istnieją cztery tony (plus tzw. ton "lekki" - zerowy). Oznacza to, że każde słowo można wymówić na cztery sposoby, co za każdym razem daje inne znaczenie. W piśmie Chińczycy posługują się systemem znakowym: jeden znak to jedno słowo. Aby swobodnie czytać chińską prasę i literaturę, trzeba zapamiętać około 4-5 tysięcy znaków (ich ogólna liczba sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy). Dodatkowy kłopot stanowi fakt, że w połowie XX w. w CHRL-u wprowadzono tzw. znaki uproszczone, podczas gdy Chińczycy na Tajwanie, w Hong Kongu a także część diaspory chińskiej nadal posługują się znakami tradycyjnymi. Praktycznie w każdym regionie Chin mieszkańcy mają swoją własną, specyficzną wymowę, która bywa bardzo trudna do zrozumienia nawet dla rodowitych Chińczyków. Zwykle jednak nawet osoby, które posługują się dialektem, nie mają problemu ze zrozumieniem putonghua. Najczęściej używane dialekty to: pekiński, kantoński oraz szanghajski.
Jeśli chodzi o języki obce, prym wiedzie angielski: często jednak Chińczycy posługują się nim w specyficzny sposób (powstała nawet swoista mieszanka językowa, tzw. Chinglish), a ich wymowa może pozostawiać wiele do życzenia. Problem ten może pojawić się zwłaszcza na wsi lub w mniejszych miastach - w dużych metropoliach powinniśmy być w stanie porozumiewać się po angielsku bez większych problemów. Na wszelki wypadek dobrze jest jednak nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w dialekcie mandaryńskim. Na pewno zawsze pomoże też szeroki uśmiech oraz ewentualnie podręczny notesik z długopisem (zwłaszcza podczas targowania się).

Zwyczaje:
Nie należy się dziwić na widok elegancko ubranych osób, które bez skrępowania plują na chodnik (niektórzy twierdzą, że przyczyną może być zanieczyszczone powietrze, które podrażnia gardło).
Powszechną praktyką jest targowanie się: na ulicznych straganach zakup towaru bez wstępnych negocjacji jest uważany wręcz za oznakę braku dobrego wychowania (nie mówiąc o tym, że naiwności). Zaczynając negocjacje, można zaproponować cenę niższą o jedną trzecią lub nawet o połowę od ceny oryginalnej.
Na prowincji, zwłaszcza w miejscach rzadko nawiedzanych przez turystów, może się zdarzyć, że miejscowi obdarzą przybysza z Zachodu nadmierną uwagą (dotyczy to zwłaszcza osób o jasnych włosach i niebieskich oczach) - w dużych miastach jest to mało prawdopodobne. Do popularnych praktyk należy fotografowanie się z turystami.
Pobyt w Chinach może być nieco męczący dla osób niepalących: hasło "palenie szkodzi zdrowiu" nie cieszy się tam jeszcze popularnością i nawet w miejscach, gdzie wisi znak "zakaz palenia", trzeba się liczyć z tym, że ów zakaz nie będzie przestrzegany.
Podczas wymiany prezentów (lub nawet wizytówek) należy posługiwać się obiema rękami (zarówno przy wręczaniu, jak i przyjmowaniu).
Kiedy wręczany przez nas prezent składa się z kilku przedmiotów (np. butelki wina etc.), trzeba zwrócić uwagę, by nie było ich cztery. Słowo "cztery" wymawia się bowiem w języku chińskim podobnie jak "śmierć".

Kultura kulinarna:
Chińczycy uwielbiają jeść i uwielbiają swoją rodzimą kuchnię. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, ponieważ mówi się, że kuchnia chińska jest najbogatsza i najbardziej wyrafinowana na świecie, a rywalizować z nią może jedynie kuchnia japońska oraz francuska. Najbardziej podstawowy podział regionów kulinarnych wygląda następująco:

  • kuchnia pekińska: spożywa się dużo potraw mącznych, a z mięs preferowane są baranina, jagnięcina oraz kaczki (kaczka po pekińsku jest jednym z najsłynniejszych chińskich dań). Wśród przypraw dominują czosnek, imbir, por oraz pieprz. Często dodaje się ocet oraz gęste i pożywne sosy, np. na bazie sosu sojowego
  • kuchnia kantońska: wykorzystuje się dużo owoców morza, do dań często dodawane są owoce (śliwki, pomarańcze). Dania przygotowywane są bardzo krótko, aby zachować naturalny smak składników
  • kuchnia szanghajska: specjalnością tego regionu są ryby i skorupiaki. Miejscowi lubią również spożywać swoje posiłki na słodko: do potraw czy sosów często dodaje się nieco ciemnego cukru. Dużą popularnością cieszą się dania jarskie, nierzadko przyrządzane tak, by wyglądać jak mięsne
  • kuchnia syczuańska: w tym regionie jada się bardzo pikantnie. Główną przyprawą jest czerwona papryka. Je się dużo solonych lub kiszonych warzyw, a mięsa zwykle są lekko podwędzane


Podstawą każdego posiłku jest „fan”, czyli "zapychacz": przeważnie będzie to ryż. Popularne są również (szczególnie na północy) rozmaite rodzaje makaronów oraz inne mączne produkty, np. „mantou”, czyli bułeczki gotowane na parze. Wszystko, co stanowi dodatek do „fan”, nazywa się „cai”: będą to wszelkiego rodzaju smażone, duszone, wędzone, gotowane czy blanszowane warzywa, ryby oraz mięso. Wszystko to spożywa się oczywiście przy pomocy pałeczek: przed wyjazdem do Chin dobrze jest więc zadać sobie nieco trudu i nauczyć się tej sztuki. Jedzenie pałeczkami nie jest wcale trudne, a z pewnością pozwoli nam zrobić dobre wrażenie na chińskich gospodarzach.
Zupy bardzo różnią się od polskich: są to właściwie różnego rodzaju "rosoły", które podaje się na zakończenie lub w trakcie posiłku do popicia. Podczas bankietu wszystkie dania stoją na okrągłym stole we wspólnych naczyniach, z których każdy nabiera sobie na własny talerz. Często zdarza się, że jedna osoba nakłada coś drugiej - jest to wyraz szczególnej uprzejmości. Podczas bankietów spożywa się również sporo alkoholu, np. piwa lub różnego rodzaju napitków robionych z ryżu, innych zbóż albo owoców - niektóre z nich bywają bardzo mocne (ponad 60 stopni). W czasie wspólnego posiłku nie wypada samemu sobie nalewać alkoholu. Nie ma jednak obawy, że gość będzie siedział z pustym kieliszkiem: gospodarze na pewno zadbają, by nie czuł się pod tym względem pokrzywdzony. Prędzej już będzie trzeba uważać, aby nie przeholować. Jeśli czujemy, że mamy już dość, można w ostateczności wychylać toasty używając do tego... herbaty (Chińczycy mają na to specjalne powiedzonko: „yi cha dai jiu”, czyli "zastąpić trunek herbatą"). Na deser zwykle podaje się świeże owoce. Nie ma zwyczaju, by po posiłku długo przeciągać spotkanie: biesiada kończy się wtedy, kiedy kończymy jeść.
Chyba jedyną wadą chińskiego jedzenia jest to, że praktycznie do każdej potrawy dodaje się glutaminian sodu („weijing”), którym szafuje się równie hojnie, jak u nas solą czy pieprzem. W przypadku uczulenia na tę przyprawę, przy składaniu zamówienia można zaznaczyć: „buyao weijing” (czyt. „bujao łeidzing”), co oznacza: „nie chcę weijingu”.

Kawa i herbata:
Dzięki zyskującym coraz większą popularność amerykańskim sieciom kawiarni (takim jak Starbuck's) wielbiciele kawy mogą bez problemu nabyć swój ulubiony napój. Należy jednak ostrzec, że może być to dość drogi zakup. Warto natomiast skorzystać z tego, że Chiny są krajem herbaty: wszędzie można zobaczyć ludzi przenoszących własny słoiczek lub termos z herbatą, a w restauracjach zamiast zamawiać kolejny czajniczek, można po prostu poprosić o dolanie wrzątku do zaparzonych już liści. Herbatę można kupić dosłownie wszędzie, i to w najróżniejszych rodzajach: czarną (przez chińczyków zwaną czerwoną), pu-erh, oolong, zieloną, białą, aromatyzowaną dodatkami... Ceny wahają się od bardzo niskich (5-10 y za 1 kg) do bardzo wysokich, czy wręcz niebotycznych za najlepsze i najrzadsze gatunki.

Święta:
Najważniejszym świętem dla Chińczyków jest Nowy Rok (według kalendarza księżycowego - wypada on zwykle w okolicach lutego), zwany teraz również Świętem Wiosny. Przygotowania do niego zaczynają się już w ostatnim miesiącu poprzedniego roku: w tym czasie Chińczycy starają się załatwić wszystkie niedokończone sprawy, spłacić długi itp. Sprzątają domy, a na odrzwiach wieszają specjalne noworoczne kuplety z przynoszącymi szczęście sentencjami. W sam Nowy Rok cała rodzina spożywa uroczysty posiłek. Dzieci dostają specjalne koperty z pewną sumą pieniędzy. Ciekawym zwyczajem jest również tłuczenie naczyń - słowo "stłuc" (sui) brzmi bowiem tak samo jak "lata życia". W ten sposób zapewniamy sobie więc długie życie. Jada się także ryby, ponieważ słowo "ryba" (yu) brzmi tak samo jak "obfitość". Zwyczajowo puszcza się petardy aby odpędzić złe duchy i urządza pokazy sztucznych ogni. Chiński Nowy Rok to również okazja do krótkich wakacji: pracownicy firm i urzędnicy mają wolny tydzień, natomiast szkoły i uczelnie - około trzech tygodni wakacji.
Piątego dnia piątego miesiąca księżycowego przypada Święto Smoczych Łodzi, upamiętniające wielkiego poetę Qu Yuana (przełom III-IV w. pne.): w tym dniu odbywają się tradycyjne wyścigi smoczych łodzi. Spożywa się również tradycyjną potrawę „zong-zi”, czyli rodzaj pierożków z kleistego ryżu zawiniętych w liście bambusa. Mówi się, że kiedy Qu Yuan, zrozpaczony podbiciem swojej ojczyzny przez państwo Qin, utopił się w rzece, ludzie zaczęli rzucać zong-zi do wody, by powstrzymać ryby przed zjedzeniem jego ciała.
Piętnastego dnia ósmego miesiąca księżycowego ma miejsce Święto Środka Jesieni. Tego dnia Chińczycy podziwiają światło księżyca i jedzą księżycowe ciastka.
Pierwszego Października przypada Święto Narodowe (rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r.). Urządza się wtedy uroczyste obchody. Okolice tego dnia nazywane są Złotym Tygodniem, ponieważ wszyscy maja wtedy cały tydzień wolnego. Teraz jest to okazja do wypadów za miasto albo nawet za granicę.

Obywateli polskich podróżujących do Chin obowiązuje ważna wiza wjazdowa.

W celu uzyskania wizy do Chin potrzebne są następujące dokumenty:

  • paszport (ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu, posiadający min. jedną stronę wolną)
  • wypełniony i podpisany 1 egz. wniosku wizowego (do otrzymania w konsulacie lub na stronie internetowej)
  • 1 zdjęcie (format paszportowy, kolorowe, z twarzą zwróconą na wprost, bez nakrycia głowy, jasne tło)


Wszystkie potrzebne dokumenty należy składać w tym samym czasie, brak któregokolwiek z nich może spowodować odmowę przyjęcia wniosku.

Dodatkowo zależnie od typu wizy potrzebne są:

  • w przypadku wizy turystycznej kserokopia biletu lotniczego do Chin lub potwierdzenie rezerwacji takiego biletu, a w przypadku wycieczek zorganizowanych potwierdzenie uczestnictwa w wycieczce oraz program imprezy
  • w przypadku wizy biznesowej zaproszenie od strony chińskiej
  • w przypadku wiz innego typu o wymogi należy dowiadywać się bezpośrednio w konsulacie


Opłaty dla obywateli Polski za wydanie wizy pobierane w konsulacie Ambasady ChRL w Warszawie:

czas oczekiwania / rodzaj wizy wiza indywidualna
tryb standardowy (1 tydzień) 220 PLN/os
tryb przyspieszony (0-1 dni robocze) 270-320 PLN/os


Opłaty za wizy pobierane przez konsulat dla osób nie posiadających polskiego paszportu są zazwyczaj wyższe o 50-100 PLN. Potrzebny jest też dokument stwierdzający tymczasowe zameldowanie na terenie Polski lub karta czasowego, bądź stałego pobytu.

Ważność wizy i długość pobytu:
Ważności wizy to okres czasu, w którym można wjechać na teren Chin.
Ważność wiz 1-krotnych i 2-krotnych wynosi 3 miesiące od daty wystawienia wizy przez konsulat. Długość pobytu to maksymalna liczba dni, jaką można spędzić na terenie Chin. Planowaną maksymalną długość pobytu należy wpisać w rubryce 2.4 na wniosku wizowym. Bez konieczności przedstawiania dodatkowych wyjaśnień można uzyskać wizę na pobyt do 30 dni.
Wiza dwukrotna jest potrzebna w przypadku osób, które w trakcie pobytu w Chinach opuszczają ich granice, wyjeżdżając np. do Hongkongu, Macao, lub w inne miejsce, a potem w krótkim odstępie czasu wracają na teren ChRL.
Wizy wielokrotne, zazwyczaj z ważnością pół roku od daty wydania, są przyznawane tylko na specjalne zaproszenie wydane przez władze prowincji lub władze miasta wydzielonego (Pekin, Szanghaj, Tianjin, Chongqing).

Wymagania dotyczące zaproszenia z Chin w celu uzyskania wizy biznesowej:
Zaproszenie może być w j. chińskim lub angielskim. Powinno ono zawierać dokładne dane firmy zapraszającej, termin i cel wizyty oraz nazwiska, imiona i nr paszportów osób zapraszanych, a także podpis i pieczątka strony zapraszającej. Przyjmowane są wyłącznie oryginały zaproszeń lub kserokopie faksów z zaproszeniem. Zaproszenia na papierze faksowym, skany i wydruki z komputera nie są przyjmowane przez konsulat.

Wiza do Hongkongu i Macao:
Od obywateli polskich nie jest wymagana wiza na wjazd do Hongkongu i Macao, jeżeli pozostają w Hongkongu lub w Macao nie dłużej niż 90 dni. Jeżeli jednak osoby zamierzają podjąć pracę, muszą starać się o wizę niezależnie od długości pobytu. Różni się także formularz wniosku wizowego od wniosku do kontynentalnej części Chin.

Gdzie można uzyskać wizę?
O wizę można starać się bezpośrednio w jednym z dwóch konsulatów na terenie Polski. Można ją również zdobyć poprzez biuro podróży China Town Travel, wypełniając formularz wizowy (wersja pdf).

Waluta Chińskiej Republiki Ludowej to  YUAN, nazywana oficjalnie RENMINBI , często oznacza się skrótem RMB lub CNY.

Jeden yuan dzieli się na 10 jiao, a jeden jiao - na 10 fenów. Wszystkie nominały, od najmniejszego, 1 fena, do największego, 100 yuanów, dostępne są w postaci banknotów. W monetach występują nominały od 1 fena do 1 yuana.

Potocznym określeniem yuana w języku chińskim jest "kuai", czyli "kawałek".

Ceny towarów konsumpcyjnych w supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce.

Przykładowe ceny:

pieczywo 1-5 Y, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 Y, butelka wody mineralnej 1-5 Y, zestaw w Mc Donald's 20 Y, piwo w sklepie 2-10 Y, kartka pocztowa do Polski 5 Y, paczka papierosów 2-15 Y, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 Y.

Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce. W Chinach, w sklepach prywatnych i na targowiskach, powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze.

Przed dokonaniem zakupu należy się upewnić, co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów!!!

Terytorium Chin położone jest w trzech strefach klimatycznych. Południowe wybrzeża mają klimat zwrotnikowy. Zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju to klimat podzwrotnikowy, natomiast północna i północno-wschodnia umiarkowany. W regionie wschodnim i południowo-wschodnim ważną rolę odgrywa wiatr monsunowy, przynoszący obfite opady od maja do października (do 2000 mm rocznie). Wnętrze kraju jest natomiast bardzo suche, pustynne. Temperatury i opady są bardzo zróżnicowane regionalnie, także w zależności od ukształtowania powierzchni. Na obszarach pustynnych często występują burze pyłowe, natomiast wybrzeża południowo - wschodnie nawiedzane są przez niszczycielskie tajfuny i cyklony tropikalne.

Rozkład miesięczny temperatur i opadów w wybranych miastach:

PEKIN

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

max °C

1

4

11

21

27

31

31

30

26

20

9

3

min °C

-10

-8

-1

7

13

18

21

20

14

6

-2

-8

opady w mm

4

5

8

17

35

78

243

141

58

16

11

3

 

 

 

 

 

 

SZANGHAJ

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

max °C

8

8

13

19

25

28

32

32

28

23

17

12

min °C

1

1

4

10

15

19

23

23

19

14

7

2

opady w mm

48

58

84

94

94

180

147

142

130

71

51

36

 

 

 

 

 

 

LHASA

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

max

7

9

12

16

19

24

23

22

21

17

13

9

min

-10

-7

-2

1

5

9

9

9

7

1

-5

-9

opady w mm

0

13

8

5

25

64

122

89

66

13

3

0

 

 

 

 

 

 

W całych Chinach obowiązuje te sam czas - pekiński. W stosunku do Polski (czas środkowoeuropejski) różnica wynosi + 7 godzin zimą (np. 20.00 w Pekinie to 13.00 w Polsce), a latem + 6 godzin.

Poza rejonami głębokiego interioru (Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Syczuanu, Guizhou i Yunnanu) – opieka medyczna nie stanowi problemu. W wielkich miastach funkcjonują szpitale wszystkich specjalności wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 20 do 60 USD, doba w szpitalu kosztuje od 60 do 200 USD. Koszty operacji są na poziomie światowym - od kilkuset USD wzwyż. Ze względów praktycznych wskazane jest zaopatrzenie się przed przyjazdem do Chin w podstawowe leki krajowe.

Nie jest wskazane picie wody z kranu. Zagrożenie amebozą, malarią, gorączką tropikalną występuje na samym południu Chin, poniżej 25. równoleżnika. W Tybecie i w innych regionach wysokogórskich nie należy pić wody nie filtrowanej.

Przy wjeździe do Chin nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. (W przypadku dłuższego pobytu zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce typu A). Posiadanie ważnej książeczki szczepień jest wymagane przez stronę chińską w przypadku przybycia z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO. Przed przekroczeniem granicy cudzoziemiec wypełnia deklarację zdrowotną. Nie wpuszcza się do Chin nosicieli wirusa HIV, chorych na gruźlicę, trąd, tyfus  i cholerę, osób zarażonych wenerycznie, psychicznie chorych oraz epileptyków.

W Chinach w sieci jest napięcie 220 V/50 Hz. Ponieważ używane są trzy rodzaje gniazdek to może się zdarzyć, że przywiezione z Europy urządzenia elektryczne nie zawsze dają się podłączyć. Należy wówczas skorzystać z odpowiedniego adaptera, który na ogół można pożyczyć w hotelu.

Ograniczenia co do bagażu w klasie ekonomicznej są zależne od wytycznych poszczególnych linii lotniczych:

Linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności za przewożone rzeczy łatwo tłukące się i psujące się, za pieniądze, przedmioty wartościowe i dokumenty. Przewóz tych rzeczy odbywa się na wyłączną odpowiedzialność pasażera.

Jako bagaż podręczny mogą być także przewożone przez pasażera: mała torebka damska, płaszcz, peleryna lub koc, aparat fotograficzny, lornetka lub kamera.

Bagaż, który przekracza dopuszczalne limity, podlega dodatkowej opłacie, której wysokość jest uzależniona od trasy podróży oraz przekroczonych parametrów. Jest ona pobierana podczas odprawy biletowo-bagażowej.

W bagażu podręcznym nie mogą być przewożone: broń, części broni, materiały wybuchowe, ostre przedmioty metalowe, materiały łatwopalne stałe i ciekłe (spirytus, gaz do zapalniczek, farby, rozpuszczalniki, zapałki), gazy sprężone, substancje trujące, substancje powodujące korozje, inne przedmioty niebezpieczne.

W bagażu rejestrowanym nie mogą być przewożone: materiały wybuchowe, materiały łatwopalne stałe i ciekłe, materiały radioaktywne, gazy sprężone, substancje trujące, substancje powodujące korozję oraz inne przedmioty niebezpieczne.

Linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności materialnej za przedmioty niedopuszczone do przewozu, które zostały zakwestionowane podczas kontroli bezpieczeństwa.

Pasażerom wolno zabierać ze sobą jedynie niewielkie ilości artykułów w płynie w bagażu podręcznym, w opakowaniach jednostkowych o maksymalnej pojemności 100 ml. Opakowania należy umieścić w jednej przezroczystej torebce plastikowej z możliwością wielokrotnego zamykania.  Jeden pasażer może przewozić łącznie nie więcej, niż  jeden litr płynu w pojemnikach o pojemności do 100 ml.

Artykuły w płynie o maksymalnej pojemności do 100 ml obejmują:

  • wodę i inne napoje, zupy, syropy
  • kremy, toniki i olejki
  • perfumy
  • aerozole
  • żele, włącznie z żelami do włosów i pod prysznic
  • pasty, włącznie z pastą do zębów,
  • mieszanki substancji płynnych i stałych
  • tusz do rzęs i inne przedmioty o podobnej konsystencji


Artykuły w płynie o pojemności większej niż 100 ml należy pakować do bagażu oddawanego podczas odprawy bagażowej!

W przypadku uszkodzenia, zagubienia lub zniszczenia bagażu pasażer jest zobowiązany do złożenia pisemnej reklamacji w możliwie najkrótszym czasie.

W razie uszkodzenia bagażu rejestrowanego pisemna reklamacja musi być złożona w ciągu 7 dni od daty dostarczenia pasażerowi bagażu, a w przypadku opóźnienia przy przewozie bagażu - w ciągu 21 dni od tej daty.

Doba hotelowa zaczyna się zależnie od hotelu między godziną 12 a 14 i trwa do godziny 10 lub 12 następnego dnia. Istnieje możliwość wcześniejszego zakwaterowania w dniu przybycia do hotelu, ale jedynie po uprzednim uzgodnieniu. i w przypadku dostępności pokoi hotelowych.

Hotele są odpowiedzialne za przestrzeganie obowiązku meldunkowego cudzoziemców w Chinach. Pobyt prywatny wymaga rejestracji na najbliższym posterunku policji w ciągu 24 godzin od chwili przekroczenia granicy. Cudzoziemiec musi się legitymować paszportem m.in. przy meldowaniu się w miejscu czasowego pobytu (hotele, pensjonaty), przy zakupie biletów na wszystkie rodzaje środków komunikacji, przy wymianie pieniędzy w banku.

Standard chińskich hoteli jest porównywalny do hoteli europejskich. Wszystkie standardowe pokoje w hotelach klasy 3*, 4* lub 5* są wyposażone w łazienkę, telefon, telewizor oraz klimatyzację.